Uyku ve Beslenme

2022-09-07

UYKU VE BESLENME

Uyku, vücudun gün içindeki yorgunluğunu attığı bir toparlanma dönemidir. Eğer sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsak bu dönem en iyi şekilde değerlendirilmelidir.

Uyku ve beslenme ilişkisi içeren birçok araştırmayı incelediğimizde, düzenli bir uyku düzenine sahip olan insanları yeterli ve dengeli beslendiğini göstermiştir. Yine yapılan çalışmalarda görüldüğü gibi Yüksek kalorili besinlere yönelmemizin ana nedenin uyku düzensizliğidir.

UYKU SÜRESİ VE BESLENME

Uyku süresi ve saati kilo verme ve dengeli beslenmede en önemli faktördür. Günde 7 saat uyku en ideal uyku süresidir.7 saatten daha az ve daha fazla uyumak beslenmenizi doğrudan etkileyen bir faktördür. Gece 00.00 ve sonrasında uyanık olmak bu saatlerde salgılan hormonlardan dolayı beslenme düzenimiz üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.

LEPTİN HORMONUN UYKU VE BESLENME ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Gece geç saatlerde uyanık olmak tokluk hormonu olarak adlandırdığımız leptin hormonun salgılanmasına engel olur ve bizi yemeğe zorlar.

İYİ BİR UYKU İÇİN

Dengeli beslenin ve spor yapın.

Yatmadan önce kafen tüketiminden kaçının.

Akşam yemeği seçeneğinizi hafif bir besinlerden yana kullanın.

Uyku öncesi melisa çayı, rezene çayı gibi yatıştı çaylar veya ılık bir tarçınlı süt içerek daha rahat bir uyku geçirmenizi sağlayabilirsiniz.

Diyetisyen Büşra Avşaroğlu

WHATSAPP