BCAA-Branched Chain Amino Acid

2023-01-24

BCAA, protein tozlarının saf amino asit formları olup yağsız kas kütlesini ve performansını arttırmak isteyen sporcular tarafından sıklıkla kullanılan bir takviyedir. 

Vücudun sentezleyemediği amino asitler olup (lösin, izolösin, valin) esansiyel oldukları için beslenme ile alınmaları gerekmektedir. Lösin, izolösin ve valin amino asitleri sırası ile 2:1:1 oranında emilirler. Diğer amino asitlerin aksine BCAA’lar karaciğerde değil kaslarda metabolize edilir. Dolayısıyla antrenman sırasında kaslardan amino asit kaybını önleyerek vücudun daha iyi protein absorbe etmesini sağlar. Bu yönüyle BCAA’lar mükemmel bir anti-katabolik etkiye sahiptir.

BCAA’nın bir supplement olarak kullanım alanına gelecek olursak;
-egzersiz sonrası ölçülen zihinsel yorgunluğu azalttığını belirten kanıt düzeyi yüksek çalışmalar mevcuttur
-odağı
-protein sentezini
-immün sistem sağlığını
-kas kütlesini
-recovery/iyileşme süresini arttırdığı ve
-kas hasarını azalttığı üzerine çalışmalar olmakla birlikte henüz netlik kazanmamıştır. Bu nedenle kesinliği olmayan fizyolojik etkili bir supplementtir. 

Özellikle Uzak Doğu’da tip 2 diyabetlerde insülin hassasiyetini arttırmaya ve insülin reseptörlerinin tekrardan iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. BCAA ve Taurin’in ortak kullanımı antrenman sırasında oluşan kas hasarını hızlı tedavi etmekte yararlı olabilmektedir.

WHATSAPP